יהורם גאון | Yehoram Gaon

קישור לפייסבוק

שחקן, מגיש טלוויזיה, מוזיקאי וזמר, מקריין ומדבב, מנחה באירועים

ניתן להזמין ל: הנחייה קריינות מופע

זמר, שחקן, מגיש טלוויזיה ורדיו, זוכה פרס ישראל על תרומתו לזמר העברי, יקיר ירושלים,  אחד האמנים המוערכים והאהובים ביותר בארץ. בעיני רבים נחשב גאון לזמר הלאומי של ישראל. מאחוריו מאות שירים  שהפכו לנכס צאן ברזל, עשרות אלבומים, ועשרות תפקידים בקולנוע, בטלוויזיה ובתיאטרון. גאון צבר שיאים רבים בקריירה שלו. אלבומיו נמכרו במאות אלפי עותקים וזיכו אותו באלבומי פלטינה וזהב. הוא נכנס לספר השיאים הישראלי כאמן שלהופעתו הגיע מספר הצופים הגבוה ביותר בהופעה אחת, כרבע מיליון איש להופעה שקיים בפארק הירקון. הסרט "קזבלן" שבו כיכב נחשב עד היום לאחד משוברי הקופות הגדולים בתולדות הקולנוע הישראלי, המחזמר "קזבלן" נחשב עד היום לאחד ממחזות הזמר המצליחים בתולדות המדינה, והסרט "מבצע יונתן" שבו גילם את התפקיד הראשי היה מועמד לפרס האוסקר בקטגוריית הסרט הזר הטוב ביותר. גאון היה גם לאמן היחיד בתולדות פסטיבלי הזמר שהצליח לזכות גם במקום הראשון וגם במקום השני באותו פסטיבל עם השירים "בלדה לחובש" ו"עץ האלון".

יהורם גאון נולד ב-1939 בירושלים, בן זקונים למשפחה ספרדית. הוא החל את דרכו האמנותית כבדרן בלהקת הנח"ל. ולאחר שחרורו הצטרף ללהקת התרנגולים, לשלישיית גשר הירקון ולתיאטרון הקאמרי. בשנת 1965 החל את דרכו כזמר סולן, כשהוציא את אלבום הבכורה שלו "כל העיר מרכלת עלינו" שכלל שירים מקוריים ומתורגמים שכתב יוסי גמזו. הלהיט הגדול מאותו אלבום שמלווה את גאון עד היום הוא השיר "איפה הן הבחורות ההן".

פריצת הדרך הגדולה של גאון החלה ב-1966 כשנבחר מבין מועמדים רבים לגלם את התפקיד הראשי במחזמר "קזבלן". המחזמר הועלה במשך שנתיים, ויהורם גאון גילם את התפקיד ב-606 הצגות. בין השירים הזכורים מהמחזמר זכורים בעיקר השירים שביצע יהורם גאון "יש מקום" ו"כל הכבוד".

החל מאותה תקופה הפך גאון לאחד הזמרים המובילים בישראל. הוא הוציא עשרות אלבומים והקליט מאות שירים שנכתבו עבורו על ידי מיטב הכותבים והמלחינים של אותה תקופה, ובהם חיים חפר, נעמי שמר, תלמה אליגון, דובי זלצר, משה וילנסקי, סשה ארגוב ונורית הירש. השירים שבחר לשיר יהורם גאון נוגעים במבחר רחב של סגנונות ונושאים החל משירי אהבה רומנטיים, שירי משוררים, שירי פופ, שירים בעלי גוון מזרחי, שירי ארץ ישראל, שירי ילדים ועוד ועוד. גאון שילב בשיריו את ילדותו בירושלים כבן למשפחה ספרדית, ומרבה עד היום להקליט ולהופיע עם שירים בשפת הלאדינו, השפה שבה דיברו יוצאי ספרד, זאת לצד שירים העוסקים בעיר ירושלים, רובם הגדול שירים שנכתבו במיוחד בשבילו כגון "הנני כאן", ואחרים שחידש כמו "מעל פסגת הר הצופים". גאון הקדיש לירושלים ולמורשתו הספרדית מספר סרטים, ובהם "אני ירושלמי" שאותו ביים ו"מטולדו לירושלים", ואת המופע "רומנסרו ספרדי" שאותו ביים ובו הופיע לצד יוסי בנאי.

מעבר לפעילותו האמנותית למען ירושלים פעל יהורם גאון גם בשדה הפוליטי העירוני כשהקים רשימה בראשותו שרצה למועצת העיר, ונבחר לכהן בה במשך עשר שנים, בין השנים 1993-2003, כחבר מועצת העיר וכמחזיק תיק התרבות.

לצד היותו זמר מופלא, היה יהורם גאון לאחד השחקנים המרכזיים בישראל. בין היתר שיחק בתפקיד הראשי בגרסה הקולנועית של הסרט "קזבלן", את מפקד הכוח הפורץ במבצע אנטבה בסרט "מבצע יונתן", וכן בסרטים "הפריצה הגדולה", "כל ממזר מלך" ו"מצור" שבהם היטיב לגלם את תפקיד הצבר הלוחם. בשנות השמונים החל גאון לשחק גם בטלוויזיה. הוא השתתף במשך שלוש עונות בסדרה הקומית המצליחה, "קרובים קרובים", שבה גילם את יורם ההיפוכונדר. כמו כן שיחק יהורם גאון בסדרות "מר מאני" ו"בלש בירושלים" ולאחרונה במיני סדרה, "נבלות", שזכתה לשבחים רבים.

בשנת 2010 מריץ יהורם גאון תכנית יחיד בשם "בכל הכבוד" בה הוא מספר על חייו, מגיש את שיריו האהובים ומוכיח לכולם שהננו כאן בגדול. בחנוכה 2010, שיחק יהורם גאון לראשונה בקריירה האמנותית שלו בהצגת הילדים "אליעזר והגזר". בהצגה המתבססת על שיריו של משורר הילדים, לוין קיפניס, גילם גאון את סבא אליעזר.

גאון משלב בקריירה האישית שלו גם כישורי הנחייה כמראיין. הוא הגיש בערוץ 1 את התכנית "שישי בגאון" ובערוץ 2 את התכנית "ערב טוב ישראל", ולאחרונה הוא מגיש בטלוויזיה החינוכית את תכנית הילדים "גאון של אבא" שבה הוא מראיין ילדים על עולמם האישי. במהלך השנים שידר והגיש תכניות שונות ברדיו, שהידועה שבהן היא התכנית "גאון ברדיו" ברשת ב' אותה הוא מגיש מאז 1997 מדי יום שישי, ובה הוא מדבר על אירועי השבוע מזווית אישית.

גם כיום לאחר שחצה את גיל 70 יהורם גאון ממשיך בפעילותו האמנותית כזמר, שחקן ומגיש, ובפעילותו למען הנצחת יהדות הלאדינו והעיר ירושלים.  ב-2012 קבל יהורם גאון תואר דוקטור כבוד מטעם אוניברסיטת תל אביב.

ב-2013  הוציא דיסק חדש "כביום היוולדי" , השתתף ב"מותק של פסטיבל" לילדים, סדרות הטלויזיה "סברי מרנן" ו- "בית ספר למוסיקה". שיחק תפקיד ראשי בסרט "מבצע חמניה", וממשיך בהופעות המופע החדש "כביום היוולדי".

יהורם גאון-0
צילום: אילן בשור
יהורם גאון-1
צילום: אילן בשור
הזמנת מיוצג
ספרו לנו איזה שירות אתם מעוניינים, מלאו פרטיכם ואנו נחזור אליכם