יגאל מוסינזון ז"ל | Yigal Mossinson R.I.P

מחזאי, סופר ומשורר

1917 – 1994

סופר, מחזאי, תסריטאי, כותב ספרי ילדים וממציא.

נולד בארץ, במושב העברי הראשון עין-גנים, ליד פתח-תקווה.

חניך המוסד החינוכי בית אלפא במשמר העמק, ובוגר בית הספר החקלאי בן-שמן. 12 שנים היה חבר קיבוץ נען, מראשוני הפלמ"ח ומאסירי לטרון בשבת השחורה. במלחמת השחרור היה קצין בגדוד 54 של חטיבת גבעתי, ולאחריה – נשלח לחטוף את הנאצי, איש צלב האש הבלגי, ליאון דגרל בספרד, בתקווה שיגלה את מקום מחבואו של מרטין בורמן, סגנו של היטלר. נאסר בברצלונה ושוחרר.

היה רועה צאן, במאי, פועל מחצבה, קצין ושופט בצבא, מורה בקולג' בפילדלפיה, פועל בניין בניו יורק, קצין תרבות ודובר המשטרה 1954 – 1952 .

סיפורו הראשון פורסם בשנת 1944 .

מחברם של 44 סיפורי "חסמבה", הראשון שבהם פואסם בשנת 1950, ולמעלה מ-30 מחזות וסרטים, ובהם: "קזבלן", "בערבות הנגב", "תמר אשת ער", "מגדל בבל", "שולמית" ו"אלודורדו".

היה נשוי לחנה, לבית מישקינסקי ולהם שני ילדים: רנן וגיל.

התגורר ברחוב סוקולוב 61 , תל אביב. עיריית תל-אביב קבעה על בניין זה שלט שיש, ועליו חרוט "כאן גר ויצר הסופר יגאל מוסינזון", ובצפון העיר קראה רחוב על שמו. כמו כן נקראו רחובות על שמו בראשון לציון, בנתניה ובאור עקיבא, וגינה בהרצליה.

רשות הדואר הוציאה בול "חסמבה" להנצחתו.

 

פרסים

פרס אוסישקין עבור הרומן "דרך גבר".

פרס קליוולנד עבור המחזה ההיסורי "קמביזס".

פרס כינור דוד עבור המחזמר "קזבלן".

פרס ראשון בפסטיבל הבינלאומי לסרטי ילדים בספרד (עבור הסרט "חסמבה וילדי ההפקר").

פרס ראש הממשלה לספרות.

 

ספרים בעברית

ילקוט הרעים, אפורים בשק, תמר אשת ער, קמביזס, בערבות הנגב, מי אמר שהוא שחור, הדרך ליריחו, אם יש צדק, אדם בלי שם, דרך גבר, סיפורי יגאל מוסינזון, קזבלן, זרוק אותו לכלבים, יהודה איש קריות, אלדורדו, על נשים ועל גברים, חפש את האישה, יחי ההבדל הקטן, הנשים מצמיחות קרניים, טרנטלה, המרגלים בבורדל של רחב הזונה בג'ריקו, מבחר סיפורים, מיתת נשיקה במיטה.

 

סיפורי ילדים

44 ספרי "חסמבה", 5 ספרי "חסמבה" לגיל הרך.

 

מחזות וסרטים

בערבות הנגב, היה היה בערבות הנגב, יום לאחר המלחמה, מגדל בבל, אם יש צדק, החוצב אברהם, חסמבה, הפרחחים בגליל, נרקומן, הרפתקאות ג'ודי ואודי במדבר סיני, תמר אשת ער, קמביזס, זרוק אותו לכלבים, השבת השחורה, שולמית אלדורדו, קזבלן, ערב מאושר בפרק אבניו, תיבת פנדורה, פתקאות בכובע, שלמה המלך ואשמדאי השד, המיחוש של סמוכה חבשוש, חנה סנש, שברו את הכלים, שמשון.

יגאל מוסינזון ז"ל-0
צילום: יעקב סער
הזמנת מיוצג
ספרו לנו איזה שירות אתם מעוניינים, מלאו פרטיכם ואנו נחזור אליכם