ריאד עלי

ריאד עלי, עיתונאי דרוזי מהכפר מגאר בגליל. את הקריירה העיתונאית שלו התחיל עלי שבועיים לפני הרצח של יצחק רבין. לימים עלי יספר כי ליל הרצח היה הערב שבו הישראלי שבתוכו ביקש "לצאת מהארון". עלי עבד ככתב דוקומנטרי בתוכנית המיתולוגית "יומן" של הערוץ הראשן ולמשך כמה שנים הוא סיקר את האינתיפאדה השנייה והאוכלוסייה הערבית בישראל. עלי היה הראשון שתיעד תוך כדי פעולה את הזרוע הצבאית של פת"ח "התנזים"  והביא הרבה מאד מסמכים עיתונאיים מרתקים על החיים בגדה המערבית ורצועת עזה בשנות האינתיפאדה. בשנים 2002 עד 2006 עבד עלי כמפיק שטח ברשת החדשות העולמית C.N.N. ובספטמבר 2004 במהלך העבודה שלו בעזה הוא נחטף ע"י חמושים פלסטינים ושוחרר לאחר כיומיים לאחר לחץ מקומי ובינלאומי כבד על הרשות הפלסטינית. אירוע החטיפה היה אירוע מכונן בחייו של עלי.

 

שבוי בחלום

מה הוא הקשר בין פוליטיקה וגלגול נשמות ומה לזה ולברית שמנהיגי העדה הדרוזית כרתו עם מדינת ישראל ואיך כל זה מתחבר לסיפור החטיפה שלי בעזה ע"י חמושים פלסטינים? במהלך העבודה של עלי כעיתונאי, נחטף בשנת 2004 ע"י חמושים פלסטינים בעזה. החוטפים לחצו עליו מאד להתאסלם. הוא סירב. הוא לא היה אדם מאמין אבל האיום הישיר על הזהות הדרוזית שלו העיר בתוכו את "הדרוזי הרדום" ואגב כך גם האמונה בגלגול נשמות. "ראיתי את עצמי חוזר ,לאחר מותי, אל ילדיי שבגרו כבר, מחבק אותם ואומר להם ברוגע אבהי.... חזרתי."

סיפור החטיפה בעזה שהפך את עלי לדרוזי מאמין הביא אותו למסע היסטורי ואינטלקטואלי אחר השורשים שלו ושל הברית בין הדרוזים ליהודים. הסיפור שלו הוא עדות מוחשית למתח בין פסיכולוגית ההישרדות והרצון של העדה הדרוזית להשתלב במרחב המזרח תיכוני שישראל נמצאת במרכזו. הצטרפו לעלי למסע לגילוי עצמי במהלכו נכיר את הדת הסודית של הדרוזים, נלמד על הקשר הייחודי והברית שכרתו הדרוזים עם מדינת ישראל, נדון בהשפעת חוק הלאום על הברית הזו וננסה להבין מה בכוחנו לעשות על מנת לשקם את היחסים בנינו לבין עצמנו ולשכננו.