דביר קריב

דביר קריב בעל M.A במדעי המדינה וביטחון ישראל של אוניברסיטת חיפה. פרש מהשב״כ לאחר 23 שנים, בתפקידי מודיעין ושטח ביחידה שעוסקת באחריות המודיעינית לשמירת הדמוקרטיה הישראלית. ריכז את הטיפול בחקירת רצח ראש הממשלה כנציג היחידה. איש חינוך בנשמתו הלוחם למען הדמוקרטיה הישראלית עוד מימיו כמדריך ורכז בנוער העובד והלומד. מחבר הספר ״יצחק״ העוסק בפרשית רצח רבין והשלכותיו. מרצה לסגלים בכירים מתחום הביטחון והמודיעין. שותף בצוותים קובעי מדיניות בתחומי הביטחון. מפתח תוכניות חינוכיות ומרצה בתחום החינוך והערכים. מומחה לתחום ההסתה והגזענות בחברה הישראלית. מומחה להנעת אנשים, עובדים ומתנדבים, תוך מקסום יכולותיהם. עוסק באיתור בחינה והכשרת כוח אדם לתפקידי ביטחון, לתפקידי הדרכה וחינוך. מתנדב, פעיל חברתי, חינוכי ופוליטי.

בפעם הבאה שיירצח ראש ממשלה לא נאמר "בתדהמה"

ב-4 בנובמבר 1995 נרצח ראש הממשלה יצחק רבין ז"ל. לא נרצח רק אדם אלא גם נפגע הדבק המאחד את כולנו. מסיבות רבות נמנענו עד היום, מלעסוק במה שנסדק באותו מוצאי שבת, ולא שאלנו מדוע זה קרה? ובעיקר, כיצד נוודא שרצח כזה לא יקרה שוב.

 

בחלוף 20 שנה מהרצח נכון שנזכור ונזכיר, חשוב מכך שנביט אל העתיד. חשוב שנלמד לקחי העבר ונעשה הכל על מנת למזער הסיכוי שמישהו מתוכנו ירים שוב ידו על הדמוקרטיה הישראלית.

 

ההרצאה מתייחסת לתחומי הליבה הבאים:

סקירת אירועי המשבר של החברה הישראלית המגבשת זהותה.

1993-1995 - חברה בקונפליקט על רקע תהליך מדיני ופיגועים.

רצח יצחק רבין ז״ל - קו שבר.

גבולות חופש הביטוי בחברה דמוקרטית.

שסעי החברה הישראלית - האם אנו חברה אחת ?

העימותים האידיאולוגים לאחר רצח רבין ז״ל - מה נשתנה ?

האינטרנט כזירת עימות - הגרפיטי החדש.

כיצד ניתן לאחות את הקרע הפנימי !?

מה כל אחד מאתנו חייב לעשות ?!

 

קישור לכתבה של דביר במעריב אונליין