איימן סיכסק

איימן סיכסק, סופר ערבי אזרח ישראל הכותב בעברית, נולד ב-1984 למשפחה ממוצא מוסלמי ביפו, שם הוא מתגורר כיום. מחברם של שני רומאנים, האחרון שבהם הוא רב המכר "תשרין". הוא השלים תואר ראשון בחוג לספרות אנגלית של האוניברסיטה העברית בירושלים. סיפורו הראשון ראה אור בהיותו בן 18, במוסף "סופשבוע" של העיתון "מעריב". כשנה לאחר מכן פרסם סיכסק סיפור נוסף במסגרת תחרות הסיפור הקצר של עיתון "הארץ", והחל לפרסם סדרת סיפורים קצרים בשם "יפו תל-אביב" במוסף "תרבות וספרות" בעיתון. סיפורי הסדרה היוו את הבסיס לרומן הביכורים שלו, "אל יפו", שיצא לאור בשנת 2010. כתיבתו עוסקת בבחינת התרבות הישראלית, הזהות היהודית והערבית ויחסי הגומלין ביניהן בישראל, על הרקע החברתי והפוליטי של ימינו.

 

איימן סיכסק עובד כעיתונאי ומגיש בערוץ החדשות הבינלאומי i24news, באפיק בשפה האנגלית. במסגרת עבודתו ככתב לענייני תרבות, הוא סוקר את הנעשה בתרבות הישראלית, הן בזירה המקומית והן באירועי תרבות בינלאומיים בישראל.

 

פרסים

על יצירתו סיכסק זכה בפרס ראש הממשלה ע"ש לוי אשכול לעידוד היצירה, לשנת 2017

על ספרו הראשון "אל יפו" (ידיעות ספרים, 2010) זכה סיכסק בפרס "פרדס" של הספרייה הלאומית בירושלים, לעידוד סופרים עבריים. בנימוקי השופטים (המצורפים) הוזכרה הבחינה הייחודית שלו את המרקם התרבותי הישראלי, ומקומו של הפרט בנוף היהודי והערבי. "אל יפו" תורגם לשפות ערבית וגרמנית, וזכה לשבחי הביקורת.

פרס מטעם עיריית תל-אביב –יפו ליוצרים צעירים, במסגרת פרויקט "חדר משלך", המאפשר לסופרים הפועלים בעברית מקום זמני במימון העירייה להמשך עבודה על יצירתם.

לעידוד הוצאתו לאור של ספרו השני, "תשרין" (אחוזת בית, 2016), זכה סיכסק בפרס מטעם הקרן ע"ש יצחק לייב ורחל גולדברג.

 

פרסומים נוספים

סיכסק כותב כיום טורי דעה בעיתון "ידיעות אחרונות".

משנת 2007 משמש סיכסק אחד ממבקרי הספרות הקבועים של מוסף "ספרים" ב"הארץ".

קודם לכן פרסם ביקורות ספרות במדור התרבות של אתר האינטרנטynet .

סיפורים קצרים, שירים ומאמרים נוספים של סיכסק ראו אור בחוברת "שער לשירה חדשה 2004" של הליקון, ברבעון קשת החדשה לספרות, עיון וביקורת, ברבעון היהודי-ערבי "דו-עט", ובכתב העת "מעין", וכן בכתב העת המקוון "אלכסון". 

 

קישור לכתבת וידאו על איימן, MAKO

 

קישור לכתבה על איימן, 7 לילות ידיעות אחרונות