אורי ברבש

עם סיום לימודיו ב- SCHOOL FILM LONDON בשנת 1973 חזר לישראל ומאז ביים עם עשרות סרטים דוקומנטריים, דרמות לטלוויזיה וסרטי עלילה שהוקרנו בארץ וברחבי העולם.

 

בין סרטיו הידועים

1979 - ''חתום לכל החיים'' -דרמה דוקומנטרית באורך תשעים דקות עבור הטלוויזיה. הסרט זכה בפרס ''כינור דוד'' לאותה שנה. בתפקידים הראשיים ארנון צדוק ועפרה ויינגרטן. סיפורו של אסיר

המשתחרר מהכלא ומנסה לפתוח דף חדש בחיוו ובחיי משפחתו הצעירה.

 

1982 - ''גבי בן יקר'' - סרט עלילה לטלוויזיה מספר על צעיר משכונת מצוקה הנאבק נגד גורלו. בתפקיד ראשי משה איבגי.

 

1983 - ''אות קין'' - סרט עלילה על גבר צעיר, נשוי עם ילד, המשתחרר מבית חולים לחולי רוח בעקבות התקף אלימות ומנסה לשקם את חייו. בתפקיד הראשי - ארנון צדוק. הסרט זכה בפרס ''כינור דוד''.

 

1984 - ''מאחורי הסורגים'' - סרט עלילה על חברות, אהבה וחסד מאחורי הסורגים. אסירים יהודים וערבים הכלואים באגף השמור, עושים יד אחת ומורדים בהנהלות הכלא. בפעם הראשונה בתעשיית הסרטים בארץ - נרכש הסרט להפצה ברחבי העולם על ידי חברת הסרטים האמריקאית '' BROS WARNER'' הסרט זכה בששה פרסי ''האוסקר הישראלי'': הסרט הטוב של השנה, הבמאי, השחקנים הראשיים, שחקן המשנה, עריכה ותסריט. ''מאחורי הסורגים'' זכה בפרס המבקרים הבינלאומי בפסטיבל וונציה 1984. הסרט הגיע לשלב הגמר ונבחר לאחד מחמשת הסרטים הזרים המועמדים לתחרות האוסקר בשנת 1984.

 

1987 - ''החולמים'' - סיפורה של קבוצת חלוצים יהודיים העוזבים את אירופה ב-1919, עולים לארץ ומנסים לברוא חברה אוטופית. סיפורו של חלום המתגשם בדם, יזע ודמעות. ''החולמים'' נחשב להפקת ענק במושגים ישראליים וכיכבו בו לצד שחקנים ישראליים כמו ארנון צדוק, רוברטו פולק, אוהד שחר, כוכבים בינלאומיים כמו קלי מאקגיליס, ג'ון שיי וכריסטין בואסון. הסרט נבחר לתחרות הרשמית בפסטיבל הבינלאומי בטוקיו והוא מופץ ברחבי העולם. במקביל הוכנה סדרת טלוויזיה בת שלושה פרקים הנושאת את השם '' Unsettled Land''

 

1989 - ''אחד משלנו'' - סרט עלילה על חברות בין שלושה צעירים המתגייסים לצנחנים ועומדים במבחן קשה הקורע אותם אחד מרעהו. בכיכובם של אלון אבוטבול, שרון אלכסנדר, דן תורן ודליה שימקו. תסריט: בני ברבש. הסרט זכה בחמישה פרסי ''האוסקר הישראלי'': הסרט הטוב של השנה, התסריט, הבמאי, שחקנים ועריכה. ''אחד משלנו'' נבחר לייצג את ישראל בתחרות האוסקר לשנת 1989.

 

1990 - ''דרך הנשר'' - סרט עלילה שצולם בעברית ובאנגלית, בכיכובם של אלי דנקר, נורית גלרון וגידי גוב. סיפורו של גבר צעיר הנאבק במחל הסרטן. תסריט: אסי דיין ובני ברבש.

 

1991 - ''זמן אמת'' - סרט עלילה ישראלי בכיכובם של אסי דיין, חנה מרון ונטע מורן. סיפורם של החוזרים משדות הקרב של מלחמת יום הכיפורים ונסיונם לשקם את עצמם. סיפורה של המלחמה ואחר המלחמה. תסריט: בני ברבש.

 

1993 - 1994 - ''יפוי כח'' - סרט דרמה לטלוויזיה על הוצאתו להורג של דב גרונר, חבר האצ''ל. בתפקיד הראשי יורם חטב. תסריט: בני ברבש.

 

1994 - ''משפט קסטנר'' - סדרת דרמה היוקרתית של הטלוויזיה הישראלית. שלושה פרקים באורך של 190 דקות על פי תסריט של מוטי לרנר. מפיק יוסי בסון. הסדרה מתרחשת בשנות ה- 50 ובמרכזה סיפורו הטראגי של קסטנר מנהיג יהודי בהונגריה של ימי מלחמת העולם ה- 2, כריזמטי, אמביציוזי ורב תושייה, הוא מנהל מו''מ עם הנאצים במטרה להציל יהודים. כעבור 10 שנים, בישראל, הוא מואשם בשיתוף פעולה עם הנאצים בהשמדת יהדות הונגריה והשופט קובע כי קסטנר ''מכר נפשו לשטן''. פרשת קסטנר קרעה את החברה הישראלית והפילה ממשלה ובשיאה התרחש רצח פוליטי. קסטנר נורה למוות בפתח ביתו. הסדרה מתרחשת במישורים מוסריים, פוליטיים ובמישור רגשי, אינטימי, בו נחשפת פרשת יחסיו המורכבים עם אשתו בודיו, ועם אהובתו האנזי בראנד, אשת חברו הקרוב יואל בראנד, שהיה שותפו למו''מ עם הנאצים. בסדרה מככבים מיטב השחקנים: ששון גבאי, יונה אליאן, טטיאנה אוליאר, יצחק חזקיה ורבים נוספים. סדרת הדרמה ''קסטנר'' - זכתה בפרס האוסקר הישראלי לשנת 1994.

 

1995 - 1996 - ''סיטון'' - סדרת דרמה מקורית של הטלוויזיה הישראלית על פי תסריטים של בני ברבש, בהפקת יוסי בסון ובכיכובו של ששון גבאי. עד 1996 צולמו ושודרו 21 פרקים.

 

1996 - '' קו 300 '' - סדרת דרמה מקורית של הטלוויזיה הישראלית. ארבעה פרקים כ''א באורך שעה, לפי תסריט שלח מוטי לרנר ובהפקת יוסי בסון. ניסיון להתמודד עם אחת הפרשות הפוליטיות מורכבות והטעונות שידעה חברה הישראלית. בסדרה משתתפים למעלה משלושים שחקנים והיא צולמה באתרים במרכז הארץ.

 

1998 - 2000 - ''טירונות'' - סדרת דרמה בת 27 פרקים, במרכזה סיפורם של צעירים המתגייסים ליחידה קרבית ומעמידים עצמם במבחנים קשים החושפים אותם לרגעי משבר ולרגעי חסד. תסריטים: בני ברבש. ''טירונות'' זכתה בפרס מסך הזהב 1999.

 

2000 - ''המכון'' - סדרה בת 12 פרקים. במרכזה סיפורה של קבוצת פסיכולוגים יוצאי דופן המאמינים ביכולתם לעזור למטופלים המוצאים עצמם בעין הסערה. תסריטים: מוטי לרנר.

 

2001 - ''מיי פירסט סוני'' - סדרה בת 12 פרקים, המגוללת את סיפורה של משפחה תל-אביבית, מסועפת, רבת פנים, המקפלת בקורותיה את סיפורה של החברה הישראלית. ''מיי פירסט סוני'' הוא סיפור על זוגיות ומשפחה, על הורים וילדיהם ועל אהבה אפשרית ובלתי אפשרית וכל מה שמשתרע ביניהם. תסריטים: בני ברבש. הסדרה זכתה בפרס פסטיבל ירושלים 2001 - לסדרות הדרמה.

 

2004 - ''במצפון נקי'' - שני סרטים תיעודיים המספרים את סיפורם של סרבני המצפון הצעירים בישראל של שנות האלפיים.

 

2005 - ''מילואים'' - סדרת דרמה ובמרכזה ספורה של פלוגת מילואים הנקרעת בין החיים האזרחיים לבין החיים בשטחים.

 

2006 - עונה שנייה, סידרת דרמה ''מילואים'' שבמרכזה סיפורו של קרב שגובה מחיר דמים מחיילי הפלוגה ומבני משפחותיהם.

 

2007 ''אביב 1941'' - סרט עלילה המבוסס על סיפורים של אידה פינק, כלת פרס ישראל לספרות 2009. ספור אהבה טראגי בעיצומה של מלחמת העולם השנייה בין גבר ושתי נשים. לראשונה חברו יחד יוצרים פולנים וישראלים וסיפרו את סיפורה של משפחה יהודית בפולין בתקופת השואה. הסרט צולם בפולין והוא הקופרודוקציה הראשונה בין שתי המדינות. תסריט: מוטי לרנר.

 

2008. ''כוונות טובות'' - סדרת דרמה בת 10 פרקים לפי תסריטים של רונית וייס ברקוביץ. סיפורן של שתי משפחות, פלשתינאית וישראלית, שהגורל מפגיש ביניהן. במרכז דמותן של שתי נשים צעירות, אמל ותמי, שנאבקות נגד כל הסיכויים ולא מוותרות על עצמאותן ועמדתן. הסדרה זכתה בציון לשבח בפסטיבל ירושלים 2008.

 

2008 ''האמת העירומה'' - סדרת דרמה בת 16 פרקים. הסדרה כולה מצולמת בחדר חקירות. במרכז העונה הראשונה ספורה של הגר, נערה בת 17, הנעלמת בלי להשאיר עקבות או רמזים. מסע החקירות חושף את עולמה המיוחד והמסוכסך, את מערכות היחסים שלה עם בני משפחתה, חבריה ומאהביה. את השקרים, הסודות והאמת החמקמקה של העולם שלה ושל משפחתה

 

 

לימד ב''בבית צבי'', ב''קאמרה אובסקורה'' וחבר בוועדת-הוראה של ביה''ס לקולנוע וטלוויזיה בירושלים.

 

דצמבר 1989 - במשאל דעת קהל שנערך ע''י המכון הישראלי לקולנוע והעיתון ''ידיעות אחרונות'', נבחר לבמאי העשור בקולנוע הישראלי.